RP 001: Should You Raise and Grow Your Own Food?

RP 001: Should You Raise and Grow Your Own Food?

A Farmish Kind of Life is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com. You can view our full affiliate disclosure here.

Note: During vacations, workshops, or speaking engagements, I now post replays of past episodes of the Farmish Kind of Life podcast. If you want the blog post for today’s episode, check out the original link below.

Today’s podcast episode is a replay of episode 89, Is it Really Worth it To Grow and Raise Your Own Food? which was originally published April 13th, 2020.

I still get this question a lot from folks who look at what’s going on in the world today and start thinking they might want to step away from the system and do some of their own stuff. However, it costs money. It takes time. And if you can’t go whole hog and do everything or be completely self-sufficient, is it even worth it?

I got that question a lot in 2020 at the beginning of the Covid mess. I still get that question in 2022’s current mess. So I thought this replay episode would be a good one for today—although it is interesting to consider what the conversation was surrounding 2020 reasons for self-reliance vs. the reasons in 2022. Similar fabric, different threads.

Hope you enjoy this replay episode!

— Amy Dingmann, 4-26-22

FIND MORE GOODIES FROM A FARMISH KIND OF LIFE:

Monthly Snail Mail Newsletter: Subscribe here

Books by me, Amy DingmannMy books

Videos: YouTube, Odysee, TikTokRumble

Social media: DiscordTelegramFlote, MeWeFacebookInstagram

Podcast: here on the site or your favorite podcast app



1 thought on “RP 001: Should You Raise and Grow Your Own Food?”

  • I enjoy my gardening, even though I haven’t had great results in Hawaii (25-35 mph wind gusts all day most days is a challenge I wish I’d had some warning about) but I must point out that growing your own food is the organic equivalent of “Why would I buy this for $20 when I could make it myself with $50 worth of crafting supplies?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *